Hager Miniature Circuit Breaker C Curve 63Amp 10 kA 3Pole 3Module 54mm DIN Rail Mount
Hager Miniature Circuit Breaker C Curve 63Amp 10 kA 3Pole 3Module 54mm DIN Rail Mount
Miniature Circuit Breaker C Curve C Curve, 230/400 Volt, 63 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 10 kA, Number of Modules: 3, 54mm Module Width, Number of Poles: 3, Trip Characteristic: C Curve, 25 mm Flexible, 35 mm Rigid conductor Terminal Capacity, DIN Rail, Green, 17.5mm Width
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Hager |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NCN363A |
| Colour | Green |
| Current | 63 Amp |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| Modules | 3 Module 54 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Voltage | 230-400 Volt |
| Width | 17.5 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker C Curve C Curve, 230/400 Volt, 63 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 10 kA, Number of Modules: 3, 54mm Module Width, Number of Poles: 3, Trip Characteristic: C Curve, 25 mm Flexible, 35 mm Rigid conductor Terminal Capacity, DIN Rail, Green, 17.5mm Width
