Hager Miniature Circuit Breaker D Curve 50Amp 6 kA 3Pole 3Module DIN Rail Mount
Hager Miniature Circuit Breaker D Curve 50Amp 6 kA 3Pole 3Module DIN Rail Mount
Miniature Circuit Breaker D Curve, 415 Volt AC, 50 Amp, Interrupt Capacity: 6 kA, Number of Modules: 3, Number of Poles: 3, Trip Characteristic: D Curve, 2.8 N/m Tightening Torque, Screw Terminal, IP20, 4000 Cycles, 1 to 25 mm Flexible/1 to 35 mm Rigid Cable, DIN Rail, 30 deg C, 84.6mm Height x 52.5mm Width x 70mm Depth
| Brand | Hager |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MDN350P-NLA |
| Cable Size | 1-25 sq-mm Flexible / 1-35 sq-mm Rigid |
| Depth | 70 mm |
| Height | 84.6 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | 30 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Tightening Torque | 2.8 Nm |
| Width | 52.5 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker D Curve, 415 Volt AC, 50 Amp, Interrupt Capacity: 6 kA, Number of Modules: 3, Number of Poles: 3, Trip Characteristic: D Curve, 2.8 N/m Tightening Torque, Screw Terminal, IP20, 4000 Cycles, 1 to 25 mm Flexible/1 to 35 mm Rigid Cable, DIN Rail, 30 deg C, 84.6mm Height x 52.5mm Width x 70mm Depth
