Hager Full Chassis Standard 60 Pole 160A MCCB DIN Rail Mount 316 Stainless Steel For Panelboards
Hager Full Chassis Standard 60 Pole 160A MCCB DIN Rail Mount 316 Stainless Steel For Panelboards
Full Chassis Standard, 160 Amp MCCB, 60 Poles, DIN Rail, For Use With: Panelboards, IP66, 316 Stainless Steel, Stainless Steel, 1400mm Height, 600mm Width, 250mm Depth
| Brand | Hager |
|---|---|
| Range Name | Performa Elite |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | JPE6000M16DS |
| Colour | Stainless Steel |
| Current | 160 Amp |
| Depth | 250 mm |
| For Use With | Panelboards |
| Height | 1400 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Number Of Poles | 60 Pole |
| Product Type | simple |
| Width | 600 mm |
Description
Full Chassis Standard, 160 Amp MCCB, 60 Poles, DIN Rail, For Use With: Panelboards, IP66, 316 Stainless Steel, Stainless Steel, 1400mm Height, 600mm Width, 250mm Depth
