Hager Moulded Case Circuit Breaker Thermal Magnetic 3 Pole 40 kA 160 Amp IP4X
Hager Moulded Case Circuit Breaker Thermal Magnetic 3 Pole 40 kA 160 Amp IP4X
Moulded Case Circuit Breaker, 220/415 Volt, 160 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 40 kA, Number of Poles: 3, Thermal Setting: Adjustable Thermal 0.63 to 0.8-1 x In, Magnetic Setting: Fixed Magnetic > 10 x In, Thermal Magnetic Trip, Screw Terminal, IP4X, 50 deg C, 130mm Height x 75mm Width x 68mm Depth
| Brand | Hager |
|---|---|
| Range Name | H3 x160 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HNA160U |
| Current | 160 Amp |
| Depth | 68 mm |
| Interrupt Capacity | 40 kA |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 130 mm |
| IP Rating | IP4X |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Magnetic Setting | Fixed Magnetic > 10 x In |
| Product Type | MCCBs |
| Thermal Setting | Adjustable Thermal 0.63 to 0.8-1 x In |
| Temperature | 50 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Width | 75 mm |
| Voltage | 220-415 Volt |
Description
Moulded Case Circuit Breaker, 220/415 Volt, 160 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 40 kA, Number of Poles: 3, Thermal Setting: Adjustable Thermal 0.63 to 0.8-1 x In, Magnetic Setting: Fixed Magnetic > 10 x In, Thermal Magnetic Trip, Screw Terminal, IP4X, 50 deg C, 130mm Height x 75mm Width x 68mm Depth
