Hager Safety Switch RCCB Type A 4Pole 80A 6kA 30mA 4Module 72mm DIN Rail Mount
Hager Safety Switch RCCB Type A 4Pole 80A 6kA 30mA 4Module 72mm DIN Rail Mount
Safety Switch RCCB Type A, 80 Amp, 50 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, 4 Modules, 72mm Module Width, 4 Poles, Screw Terminal, IP20, DIN Rail, 2000 Cycles, 4000 Cycles Mechanical Durability,-25 to 40 deg C, 86mm Height x 70mm Width x 70mm Depth
| Brand | Hager |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CD481T |
| Current | 80 Amp |
| Depth | 70 mm |
| Electrical Life | 2000 Cycles |
| Height | 86 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| Mechanical Durability | 4000 Cycles |
| Modules | 4 Module 72mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Safety Switches RCCB |
| IP Rating | IP20 |
| Temperature | -25 to 40 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 70 mm |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
Description
Safety Switch RCCB Type A, 80 Amp, 50 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, 4 Modules, 72mm Module Width, 4 Poles, Screw Terminal, IP20, DIN Rail, 2000 Cycles, 4000 Cycles Mechanical Durability,-25 to 40 deg C, 86mm Height x 70mm Width x 70mm Depth
