Hager Combination RCD Circuit Breaker RCBO 4Pole 20 Amp 230/400-240/415VAC 10 kA DIN Rail
Hager Combination RCD Circuit Breaker RCBO 4Pole 20 Amp 230/400-240/415VAC 10 kA DIN Rail
Combination RCD Circuit Breaker RCBO Type A, 20 Amp, 230/400-240/415 Volt AC, 50 Hz, Interrupt Capacity: 10 kA, Trip Sensitivity: 30 mA, Number of Poles: 4, Trip Characteristic: C Curve, 1/16 mm Flexible, 1/25 mm Rigid Terminal Connection, Screw, IP20, DIN Rail,-55 to 70 deg C, 84mm Height, 71mm Width, 70mm Depth
| Brand | Hager |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ADX420T |
| Connection Type | Screw |
| Current | 20 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Depth | 70 mm |
| Height | 84 mm |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Temperature | -55 to 70 deg C |
| Product Type | Combination RCBO |
| Terminal Connection | 1 / 16 sq-mm Flexible / 1 / 25 sq-mm Rigid |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Voltage | 230-400-240-415 Volt |
| Width | 71 mm |
Description
Combination RCD Circuit Breaker RCBO Type A, 20 Amp, 230/400-240/415 Volt AC, 50 Hz, Interrupt Capacity: 10 kA, Trip Sensitivity: 30 mA, Number of Poles: 4, Trip Characteristic: C Curve, 1/16 mm Flexible, 1/25 mm Rigid Terminal Connection, Screw, IP20, DIN Rail,-55 to 70 deg C, 84mm Height, 71mm Width, 70mm Depth
