Hager RCBO 1Pole 10 Amp 230/240V AC 6 kA 1Module DIN Rail
Hager RCBO 1Pole 10 Amp 230/240V AC 6 kA 1Module DIN Rail
Combination RCD Circuit Breaker RCBO Type A, 230-240 Volt, 10 Amp, 50 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 1 Pole, 1 Module, 1/10 sq-mm Flexible/ 1/16 sq-mm Rigid Terminal, Screw Connection, IP20, DIN Rail Mounting, 25 to 80 deg C, 85 mm Height, 17.7 mm Width, 70 mm Depth
| Brand | Hager |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ADC910T |
| Frequency | 50 Hz |
| Depth | 70 mm |
| Connection Type | Screw |
| Current | 10 Amp |
| Height | 85 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Modules | 1 Module |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Combination RCBO |
| Temperature | 25 to 80 deg C |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Terminal Connection | 1 / 10 sq-mm Flexible / 1 / 16 sq-mm Rigid |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 230-240 Volt |
| Width | 17.7 mm |
Description
Combination RCD Circuit Breaker RCBO Type A, 230-240 Volt, 10 Amp, 50 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 1 Pole, 1 Module, 1/10 sq-mm Flexible/ 1/16 sq-mm Rigid Terminal, Screw Connection, IP20, DIN Rail Mounting, 25 to 80 deg C, 85 mm Height, 17.7 mm Width, 70 mm Depth
