GSME Isolator Switch Weatherproof Large Surface Mount 1 Gang 40A 250V 1 Pole IP66 Grey
GSME Isolator Switch Weatherproof Large Surface Mount 1 Gang 40A 250V 1 Pole IP66 Grey
Isolator Switch Weatherproof, 250 Volt Switch, 40 Amp, 1 Switches, 1, IP66, Surface Mounting, 6.5 mm Mounting Centres, Screw Terminal, UV Stabilised Polycarbonate, Grey, 164 mm Height, 84 mm Width, 84 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | GSME Trader |
| Range Name | Hippo |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HPISWL140 |
| Colour | Grey |
| Current | 40 Amp |
| Depth | 84 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Centres | 6.5 mm |
| Height | 164 mm |
| Material | UV Stabilised Polycarbonate |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Switches | 1 Switch |
| Product Type | Isolators Weatherproof |
| Switch Function | 1 Way |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 84 mm |
Description
Isolator Switch Weatherproof, 250 Volt Switch, 40 Amp, 1 Switches, 1, IP66, Surface Mounting, 6.5 mm Mounting Centres, Screw Terminal, UV Stabilised Polycarbonate, Grey, 164 mm Height, 84 mm Width, 84 mm Depth
