GSME Switch Plate Flush Mount Standard 1 Gang 16A/10AX 250V Vertical White
GSME Switch Plate Flush Mount Standard 1 Gang 16A/10AX 250V Vertical White
Switch Plate, 250 Volt Switch, 16 Amp/10 Amp AX, 1 Gang, 2 Way, Screw Connection, Brass Tunnel Terminal, 3 x 1.5 sq-mm Terminal Capacity, Vertical Orientation, Wall Mounting, 84 mm Mounting Centres, UV Stabilised Polycarbonate, White, 117 mm Height, 74 mm Width, 25.8 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | GSME Trader |
| Range Name | Cougar |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | COSWV1G |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Current | 16 Amp/10 Amp AX |
| Depth | 25.8 mm |
| Height | 117 mm |
| Material | UV Stabilised Polycarbonate |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Wall |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Number Of Ways | 2 Way |
| Orientation | Vertical |
| Terminal Capacity | 3 x 1.5 sq-mm |
| Terminal Type | Brass Tunnel |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 74 mm |
Description
Switch Plate, 250 Volt Switch, 16 Amp/10 Amp AX, 1 Gang, 2 Way, Screw Connection, Brass Tunnel Terminal, 3 x 1.5 sq-mm Terminal Capacity, Vertical Orientation, Wall Mounting, 84 mm Mounting Centres, UV Stabilised Polycarbonate, White, 117 mm Height, 74 mm Width, 25.8 mm Depth
