GSME Power Point Surface Mount Standard 5 Gang 10A 250V 2 Pole Flat Pin Horizontal White
GSME Power Point Surface Mount Standard 5 Gang 10A 250V 2 Pole Flat Pin Horizontal White
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 2 Pin Flat, 2 Pole, 5 Gang, Horizontal Orientation, Surface Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, Rocker Switch/Button Actuator, 4 x 2.5 sq-mm Terminal Capacity, UV Stabilised Polycarbonate, White, Glossy, 75 mm Height, 242 mm Width, 28 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | GSME Trader |
| Range Name | Cheetah |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CHBIG5 |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Actuator Type | Rocker Switch/Button |
| Finish | Gloss |
| Depth | 28 mm |
| Current | 10 Amp |
| Height | 75 mm |
| Material | UV Stabilised Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 5 Gang |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 2 Pin Flat |
| Mounting Method | Surface |
| Product Type | GPO Standard |
| Terminal Capacity | 4 x 2.5 sq-mm |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 242 mm |
Description
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 2 Pin Flat, 2 Pole, 5 Gang, Horizontal Orientation, Surface Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, Rocker Switch/Button Actuator, 4 x 2.5 sq-mm Terminal Capacity, UV Stabilised Polycarbonate, White, Glossy, 75 mm Height, 242 mm Width, 28 mm Depth
