Ghisalba Contactor General Purpose AC Operated Standard 4 Pole 59kW 115A AC3 200A AC1 240V 4NO DIN Rail/Base Mount
Ghisalba Contactor General Purpose AC Operated Standard 4 Pole 59kW 115A AC3 200A AC1 240V 4NO DIN Rail/Base Mount
Contactor General Purpose AC Operated Standard, 240 Volt AC, AC3 Rating (kW): 59 at 415 Volt, 90 at 690 Volt, AC3 Rating (Amps): 115 at 415 Volt, 100 at 690 Volt, 45 at 1000 Volt, AC1 Rating (Amps): 200, 4 NO, 4 Pole, DIN Rail/Base Mount, IP00, 170 mm Height, 147 mm Width, 162 mm Depth, 55 kW
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ghisalba |
| Range Name | Type GH |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | GH15MN40240VAC |
| AC1 Rating (Amps) | 200 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 115/100/45 Amp AC3 |
| AC3 Rating (kW) | 59/90 kW |
| Contact Configuration | 4 Normally Opened |
| Depth | 162 mm |
| Height | 170 mm |
| IP Rating | IP00 |
| Mounting Method | DIN Rail/Base |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Operating Coil Voltage | 240 Volt AC |
| Please Note | 55 kW |
| Product Type | Contactors General |
| Width | 147 mm |
Description
Contactor General Purpose AC Operated Standard, 240 Volt AC, AC3 Rating (kW): 59 at 415 Volt, 90 at 690 Volt, AC3 Rating (Amps): 115 at 415 Volt, 100 at 690 Volt, 45 at 1000 Volt, AC1 Rating (Amps): 200, 4 NO, 4 Pole, DIN Rail/Base Mount, IP00, 170 mm Height, 147 mm Width, 162 mm Depth, 55 kW
