GE Miniature Circuit Breaker C Curve 40Amp 6 kA 1Pole 1Module 18mm DIN Rail Mount
GE Miniature Circuit Breaker C Curve 40Amp 6 kA 1Pole 1Module 18mm DIN Rail Mount
Miniature Circuit Breaker C Curve C Curve, 240/415 Volt AC, 40 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 6 kA, Number of Modules: 1, 18mm Module Width, Number of Poles: 1, Trip Characteristic: C Curve, 4.5 N/m Tightening Torque, 25 mm Flexible, 35 mm Rigid Terminal Capacity, IP20, IP40, 10000 Cycles, DIN Rail,-25 to 55 deg C, 86mm Height x 18mm Width x 68mm Depth
| Brand | GE |
|---|---|
| Range Name | Redline Range |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | G61C40 |
| Electrical Life | 10000 Cycles |
| Depth | 68 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 86 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20/40 |
| Modules | 1 Module 18mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | -25 to 55 deg C |
| Tightening Torque | 4.5 Nm |
| Width | 18 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker C Curve C Curve, 240/415 Volt AC, 40 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 6 kA, Number of Modules: 1, 18mm Module Width, Number of Poles: 1, Trip Characteristic: C Curve, 4.5 N/m Tightening Torque, 25 mm Flexible, 35 mm Rigid Terminal Capacity, IP20, IP40, 10000 Cycles, DIN Rail,-25 to 55 deg C, 86mm Height x 18mm Width x 68mm Depth
