Garland 6 mm Fire Rated Cable Figure 8 PVC/PVC Red 100mtr
Garland 6 mm Fire Rated Cable Figure 8 PVC/PVC Red 100mtr
Fire Rated Cable Figure 8, 6 mm, Annealed Copper, 2 Core, 7/0.5 mm Strands, 3.8 mm x 6.6 mm Overall Diameter, 100 mtr Length, Static 38 mm Bend Radius, 0.5 mm Insulation Thickness, 0.6 mm Sheath Thickness, 192 N Pulling Tension, DC: 13.6 Ohm/km Conductor Resistance, Red/White Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Red Sheath, -15 to 70 deg C, AS/CA S008 AS 1049
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | TSCW75LD100 |
| Bend Radius | Static 38 mm |
| Conductor Resistance | 13.6 Ohm/km |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Red/White |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.5 mm |
| Length | 100 mtr |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 3.8 x 6.6 mm |
| Product Type | Fire Rated Cable |
| Pulling Tension | 192 N |
| Sheath Colour | Red |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Thickness | 0.6 mm |
| Standards | AS/CA S008 AS 1049 |
| Stranding | 7/0.5 mm |
| Temperature | -15 to 70 deg C |
Description
Fire Rated Cable Figure 8, 6 mm, Annealed Copper, 2 Core, 7/0.5 mm Strands, 3.8 mm x 6.6 mm Overall Diameter, 100 mtr Length, Static 38 mm Bend Radius, 0.5 mm Insulation Thickness, 0.6 mm Sheath Thickness, 192 N Pulling Tension, DC: 13.6 Ohm/km Conductor Resistance, Red/White Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Red Sheath, -15 to 70 deg C, AS/CA S008 AS 1049
