Garland Pro Series Flexible Wire 2 Core Figure 8 0.75mm 250/250V Plain Annealed Copper PVC Grey/Black
Garland Pro Series Flexible Wire 2 Core Figure 8 0.75mm 250/250V Plain Annealed Copper PVC Grey/Black
Flexible Wire, 2 Core, Figure 8, 0.75 mm, Plain Annealed Copper, 250/250 Volt, 24/0.2 mm Strands, Static - 27 mm, 0.75 mm Insulation Thickness, 105 N Pulling Tension, Conductor Resistance: DC - <=26 Ohm/km, V-75 PVC Insulation, Grey/Black Sheath, -15 to 70 deg C, AS/NZS 3191-2008, AS/NZS 1125-2001, AS/NZS 3808-2000
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 250 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | TCW24GYBK250 |
| Bend Radius | Static: 27 mm |
| Conductor Resistance | <=26 Ohm/km |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Insulation Thickness | 0.75 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Product Type | Flexible Cable Figure 8 |
| Pulling Tension | 105 N |
| Sheath Colour | Grey/Black |
| Standards | AS/NZS 3191-2008 AS/NZS 1125-2001 AS/NZS 3808-2000 |
| Stranding | 24/0.2 mm |
| Temperature | -15 to 70 deg C |
| Voltage | 250 Volt |
Description
Flexible Wire, 2 Core, Figure 8, 0.75 mm, Plain Annealed Copper, 250/250 Volt, 24/0.2 mm Strands, Static - 27 mm, 0.75 mm Insulation Thickness, 105 N Pulling Tension, Conductor Resistance: DC - <=26 Ohm/km, V-75 PVC Insulation, Grey/Black Sheath, -15 to 70 deg C, AS/NZS 3191-2008, AS/NZS 1125-2001, AS/NZS 3808-2000
