Garland Pro Series Flexible Wire 2 Core Figure 8 0.75mm 240V Plain Annealed Copper Polyethylene Black/White Trace
Garland Pro Series Flexible Wire 2 Core Figure 8 0.75mm 240V Plain Annealed Copper Polyethylene Black/White Trace
Flexible Cable Figure 8, 0.75 mm, Annealed Copper, 240 Volt, 2 Core, 24/0.2 mm Strands, Static 27 mm Bend Radius, 0.75 mm Insulation Thickness, 105 N Pulling Tension, DC: 27.5 Ohm/km Conductor Resistance, 50 MOhm/km Insulation Resistance, Polyethylene Insulation, Black/White Trace Sheath, -25 to 70 deg C, AS/CA S008
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | TCW24BKWHPE500 |
| Bend Radius | Static 27 mm |
| Conductor Resistance | 27.5 Ohm/km |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Insulation Material | Polyethylene |
| Insulation Resistance | 50 MOhm/km |
| Insulation Thickness | 0.75 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Product Type | Flexible Cable Figure 8 |
| Pulling Tension | 105 N |
| Sheath Colour | Black/White Trace |
| Standards | AS/CA S008 |
| Stranding | 24/0.2 mm |
| Temperature | -25 to 70 deg C |
| Voltage | 240 Volt |
Description
Flexible Cable Figure 8, 0.75 mm, Annealed Copper, 240 Volt, 2 Core, 24/0.2 mm Strands, Static 27 mm Bend Radius, 0.75 mm Insulation Thickness, 105 N Pulling Tension, DC: 27.5 Ohm/km Conductor Resistance, 50 MOhm/km Insulation Resistance, Polyethylene Insulation, Black/White Trace Sheath, -25 to 70 deg C, AS/CA S008
