Garland 1.5mm 1 Triad Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
Garland 1.5mm 1 Triad Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
Instrumentation Cable, Unarmoured, 1.5 mm, Annealed Copper, 110-150 Volt, 1 Triad, 7/0.5 mm Strands, Overall Screened Screen, 7.2 mm Overall Diameter, 72 mm Static Bend Radius, Insulation: >100% Outer Sheath: >100% Elongation, 288 N Pulling Tension, >12 MPa Tensile Strength, DC: 13.6 Ohm/km Conductor Resistance, 0.3 mm Insulation Thickness, 0.75 mm Sheath Thickness, 100% Screen Coverage, Aluminium/Polyester Tape Screen, Black/White/Red Numerals Core, V-90HT PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, -15 to 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 IEC 60332-1
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MCT7051S100 |
| Bend Radius | Static 72 mm |
| Conductor Resistance | DC: 13.6 Ohm/km |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/White/Red Numerals |
| Elongation | Insulation: >100% Outer Sheath: >100% |
| Insulation Material | V-90HT PVC |
| Insulation Thickness | 0.3 mm |
| Number of Pairs | 1 Triad |
| Overall Diameter | 7.2 mm |
| Product Type | Instrumentation Cable Unarmoured |
| Screen Coverage | 100% |
| Pulling Tension | 288 N |
| Screen Format | Overall Screened |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Thickness | 0.75 mm |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 IEC 60332-1 |
| Stranding | 7/0.5 mm |
| Temperature | -15 to 90 deg C |
| Voltage | 110-150 Volt |
| Tensile Strength | >12 MPa |
Description
Instrumentation Cable, Unarmoured, 1.5 mm, Annealed Copper, 110-150 Volt, 1 Triad, 7/0.5 mm Strands, Overall Screened Screen, 7.2 mm Overall Diameter, 72 mm Static Bend Radius, Insulation: >100% Outer Sheath: >100% Elongation, 288 N Pulling Tension, >12 MPa Tensile Strength, DC: 13.6 Ohm/km Conductor Resistance, 0.3 mm Insulation Thickness, 0.75 mm Sheath Thickness, 100% Screen Coverage, Aluminium/Polyester Tape Screen, Black/White/Red Numerals Core, V-90HT PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, -15 to 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 IEC 60332-1
