Garland Pro Series Instrumentation Cable Armoured 6 Pair Overall Screened 1.5mm 110/150V PVC/SWA/PVC Black
Garland Pro Series Instrumentation Cable Armoured 6 Pair Overall Screened 1.5mm 110/150V PVC/SWA/PVC Black
Instrumentation Cable, Armoured, 6 Pair, Overall Screened, 1.5 mm, Plain Annealed Copper, 110/150 Volt, 7/0.5 mm Strands, 17.6 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 211 mm, 0.32 mm Insulation Thickness, 1.4 mm Sheath Thickness, 1235 N Pulling Tension, Conductor Resistance: 13.6 Ohm/km, 100% Screen Coverage, Aluminium/Polyester Tape Screen, Steel Wire Armour, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black White & Numbered Cores, Black Sheath, -15 to 90 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1000 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MCP7056SSWA1000 |
| Armour Material | Steel Wire |
| Bend Radius | Static: 211 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/White Numerals |
| Conductor Resistance | 13.6 Ohm/km |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.32 mm |
| Number of Pairs | 6 Pair |
| Overall Diameter | 17.6 mm |
| Product Type | Instrumentation Cable Armoured |
| Pulling Tension | 1235 N |
| Screen Coverage | 100% |
| Screen Format | Overall Screened |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Stranding | 7/0.5 mm |
| Temperature | -15 to 90 deg C |
| Voltage | 110-150 Volt |
Description
Instrumentation Cable, Armoured, 6 Pair, Overall Screened, 1.5 mm, Plain Annealed Copper, 110/150 Volt, 7/0.5 mm Strands, 17.6 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 211 mm, 0.32 mm Insulation Thickness, 1.4 mm Sheath Thickness, 1235 N Pulling Tension, Conductor Resistance: 13.6 Ohm/km, 100% Screen Coverage, Aluminium/Polyester Tape Screen, Steel Wire Armour, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black White & Numbered Cores, Black Sheath, -15 to 90 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 3808
