Garland 0.34mm 2 Pair Instrumentation Cable Unarmoured Individually Screened
Garland 0.34mm 2 Pair Instrumentation Cable Unarmoured Individually Screened
Instrumentation Cable, Unarmoured, 0.34 mm, Annealed Copper, 2 Pair, 7/0.25 mm Strands, Individually Screened Screen, 5 mm Overall Diameter, 50 mm Static Bend Radius, Insulation: >150% Outer Sheath: > 400% Elongation, 96 N Pulling Tension, DC: 55 Ohm/km Conductor Resistance, 10000 MOhm/km Insulation Resistance, 0.2 mm Insulation Thickness, 0.6 mm Sheath Thickness, 100% Screen Coverage, Aluminium Foil Screen, Black/Red/Green/White Core, Polypropylene Insulation, Polyethylene Sheath, Black Sheath, -30 to 70 deg C, AS/CA S-S008 IEC 60794-1-2-F5B
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MCP2ISJFP100 |
| Bend Radius | Static 50 mm |
| Conductor Resistance | DC: 55 Ohm/km |
| Conductor Size | 0.34 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Red/Green/White |
| Elongation | Insulation: >150% Outer Sheath: > 400% |
| Insulation Resistance | 10000 MOhm/km |
| Insulation Material | Polypropylene |
| Insulation Thickness | 0.2 mm |
| Number of Pairs | 2 Pair |
| Overall Diameter | 5 mm |
| Product Type | Instrumentation Cable Unarmoured |
| Screen Coverage | 100% |
| Pulling Tension | 96 N |
| Screen Format | Individually Screened |
| Screen Material | Aluminium Foil |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Thickness | 0.6 mm |
| Sheath Material | Polyethylene |
| Standards | AS/CA S-S008 IEC 60794-1-2-F5B |
| Stranding | 7/0.25 mm |
| Temperature | -30 to 70 deg C |
Description
Instrumentation Cable, Unarmoured, 0.34 mm, Annealed Copper, 2 Pair, 7/0.25 mm Strands, Individually Screened Screen, 5 mm Overall Diameter, 50 mm Static Bend Radius, Insulation: >150% Outer Sheath: > 400% Elongation, 96 N Pulling Tension, DC: 55 Ohm/km Conductor Resistance, 10000 MOhm/km Insulation Resistance, 0.2 mm Insulation Thickness, 0.6 mm Sheath Thickness, 100% Screen Coverage, Aluminium Foil Screen, Black/Red/Green/White Core, Polypropylene Insulation, Polyethylene Sheath, Black Sheath, -30 to 70 deg C, AS/CA S-S008 IEC 60794-1-2-F5B
