Garland Pro Series Instrumentation Cable Unarmoured 1 Pair Overall Screened 0.75mm PP/AL/PVC Black
Garland Pro Series Instrumentation Cable Unarmoured 1 Pair Overall Screened 0.75mm PP/AL/PVC Black
Instrumentation Cable, Unarmoured, 1 Pair, 0.75 mm, Plain Annealed Copper, 24/0.2 mm Strands, Overall Screened, 6 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 60 mm, 0.3 mm Insulation Thickness, 1 mm Sheath Thickness, Elongation: Insulation - >150% Outer Sheath - >100%, 104 N Pulling Tension, Tensile Strength: >12 MPa, Conductor Resistance: DC - 26.4 Ohm/km, Insulation Resistance: 1000 MOhm/km, 100% Screen Coverage, Aluminium/Polyester Tape Screen, Polypropylene Insulation, PVC Sheath, Black & White Cores, Black Sheath, -15 to 80 deg C, AS/ACIF S008
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MCP241S500 |
| Bend Radius | Static 60 mm |
| Conductor Resistance | DC: 26.4 Ohm/km |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Core Colours | Black/White |
| Elongation | Insulation: >150% Outer Sheath: >100% |
| Insulation Resistance | 1000 MOhm/km |
| Insulation Material | Polypropylene |
| Insulation Thickness | 0.3 mm |
| Number of Pairs | 1 Pair |
| Overall Diameter | 6 mm |
| Product Type | Instrumentation Cable Unarmoured |
| Screen Coverage | 100% |
| Pulling Tension | 104 N |
| Screen Format | Overall Screened |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Thickness | 1 mm |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/ACIF S008 |
| Stranding | 24/0.2 mm |
| Temperature | -15 to 80 deg C |
| Tensile Strength | >12 MPa |
Description
Instrumentation Cable, Unarmoured, 1 Pair, 0.75 mm, Plain Annealed Copper, 24/0.2 mm Strands, Overall Screened, 6 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 60 mm, 0.3 mm Insulation Thickness, 1 mm Sheath Thickness, Elongation: Insulation - >150% Outer Sheath - >100%, 104 N Pulling Tension, Tensile Strength: >12 MPa, Conductor Resistance: DC - 26.4 Ohm/km, Insulation Resistance: 1000 MOhm/km, 100% Screen Coverage, Aluminium/Polyester Tape Screen, Polypropylene Insulation, PVC Sheath, Black & White Cores, Black Sheath, -15 to 80 deg C, AS/ACIF S008
