Garland 0.22mm 1 Pair Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
Garland 0.22mm 1 Pair Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
Instrumentation Cable, Unarmoured, 0.22 mm, Tinned Annealed Copper, 1 Pair, 7/0.2 mm Strands, Overall Screened Screen, 4.5 mm Overall Diameter, 45 mm Static Bend Radius, Insulation: >150% Outer Sheath: >100% Elongation, 30 N Pulling Tension, >12 MPa Tensile Strength, DC: 95.3 Ohm/km Conductor Resistance, 1000 MOhm/km Insulation Resistance, 0.3 mm Insulation Thickness, 0.7 mm Sheath Thickness, 100% Screen Coverage, Tinned Annealed Copper Braid/Aluminium/Polyester Tape Screen, Red/Black Core, Polypropylene Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, -15 to 70 deg C, AS/CA S008 AS 1049
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MCP1BFS100 |
| Bend Radius | Static 45 mm |
| Conductor Resistance | DC: 95.3 Ohm/km |
| Conductor Size | 0.22 mm |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Core Colours | Red/Black |
| Elongation | Insulation: >150% Outer Sheath: >100% |
| Insulation Resistance | 1000 MOhm/km |
| Insulation Material | Polypropylene |
| Insulation Thickness | 0.3 mm |
| Number of Pairs | 1 Pair |
| Overall Diameter | 4.5 mm |
| Product Type | Instrumentation Cable Unarmoured |
| Screen Coverage | 100% |
| Pulling Tension | 30 N |
| Screen Format | Overall Screened |
| Screen Material | Tinned Annealed Copper Braid/Aluminium/Polyester Tape |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Thickness | 0.7 mm |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/CA S008 AS 1049 |
| Stranding | 7/0.2 mm |
| Temperature | -15 to 70 deg C |
| Tensile Strength | >12 MPa |
Description
Instrumentation Cable, Unarmoured, 0.22 mm, Tinned Annealed Copper, 1 Pair, 7/0.2 mm Strands, Overall Screened Screen, 4.5 mm Overall Diameter, 45 mm Static Bend Radius, Insulation: >150% Outer Sheath: >100% Elongation, 30 N Pulling Tension, >12 MPa Tensile Strength, DC: 95.3 Ohm/km Conductor Resistance, 1000 MOhm/km Insulation Resistance, 0.3 mm Insulation Thickness, 0.7 mm Sheath Thickness, 100% Screen Coverage, Tinned Annealed Copper Braid/Aluminium/Polyester Tape Screen, Red/Black Core, Polypropylene Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, -15 to 70 deg C, AS/CA S008 AS 1049
