Garland Security Cable Screened 6 Core 0.22mm 7/0.2mm PVC/AL/PVC Black
Garland Security Cable Screened 6 Core 0.22mm 7/0.2mm PVC/AL/PVC Black
Security Cable, Screened, 6 Core, 0.22 mm, Tinned Copper, 7/0.2 mm Strands, Overall Screened, 5 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static: - 50 mm, 0.28 mm Insulation Thickness, 0.4 mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: 95.3 Ohm/km, 66% Screen Coverage, Aluminium Laminate Braided Screen, PVC Insulation, PVC Sheath, Black Sheath, -150 to 700 deg C
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MC76BS100 |
| Conductor Resistance | 95.3 Ohm/km |
| Conductor Size | 0.22 mm |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Bend Radius | Static 50 mm |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.28 mm |
| Overall Diameter | 5 mm |
| Number of Cores | 6 Core |
| Product Type | Security Cable |
| Screen Coverage | 66% |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Colour | Black |
| Screen Material | Aluminium Laminate Braided |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Thickness | 0.4 mm |
| Temperature | -150 to 700 deg C |
| Stranding | 7/0.2 mm |
Description
Security Cable, Screened, 6 Core, 0.22 mm, Tinned Copper, 7/0.2 mm Strands, Overall Screened, 5 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static: - 50 mm, 0.28 mm Insulation Thickness, 0.4 mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: 95.3 Ohm/km, 66% Screen Coverage, Aluminium Laminate Braided Screen, PVC Insulation, PVC Sheath, Black Sheath, -150 to 700 deg C
