Garland Traffic Loop Feeder Cable 2 Core 1.5mm LDPE/AL/PVC Black
Garland Traffic Loop Feeder Cable 2 Core 1.5mm LDPE/AL/PVC Black
Loop Detector Cable, 1.5 mm, Bare Copper, 2 Core, 7/0.525 mm Strands, 8.5 mm Overall Diameter, Static 100 mm Bend Radius, 0.4 mm Insulation Thickness, 0.8 mm Sheath Thickness, DC: 13.6 Ohm/km Conductor Resistance, 20000 GOhm/m Insulation Resistance, 100% Screen Coverage, Aluminium Foil/Polyester Tape Screen, LDPE Insulation, 4V-75 PVC Sheath, Black Sheath, -15 to 90 deg C, AS 2276.2
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MC7052JFSTD500 |
| Bend Radius | Static 100 mm |
| Conductor Resistance | DC: 13.6 Ohm/km |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Insulation Material | LDPE |
| Insulation Resistance | 20000 GOhm/m |
| Insulation Thickness | 0.4 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 8.5 mm |
| Product Type | Loop Detector Cable |
| Screen Coverage | 100% |
| Sheath Colour | Black |
| Screen Material | Aluminium Foil/Polyester Tape |
| Sheath Material | 4V-75 PVC |
| Standards | AS 2276.2 |
| Sheath Thickness | 0.8 mm |
| Stranding | 7/0.525 mm |
| Temperature | -15 to 90 deg C |
Description
Loop Detector Cable, 1.5 mm, Bare Copper, 2 Core, 7/0.525 mm Strands, 8.5 mm Overall Diameter, Static 100 mm Bend Radius, 0.4 mm Insulation Thickness, 0.8 mm Sheath Thickness, DC: 13.6 Ohm/km Conductor Resistance, 20000 GOhm/m Insulation Resistance, 100% Screen Coverage, Aluminium Foil/Polyester Tape Screen, LDPE Insulation, 4V-75 PVC Sheath, Black Sheath, -15 to 90 deg C, AS 2276.2
