Garland Flexible Control Cable VSD EMC Screened 3 Core & Earth 1mm Copper PVC/TACS/PVC Black
Garland Flexible Control Cable VSD EMC Screened 3 Core & Earth 1mm Copper PVC/TACS/PVC Black
Flexible Control Cable VSD EMC, 1 mm, Tinned Annealed Copper, 3 Core + Earth, 16/0.2 mm Strands, 6.1 mm Overall Diameter, Tinned Annealed Copper Screen, Red/Blue/Green/Yellow Core, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, Black Sheath, -15 to 70 deg C
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MC164BS500 |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Core Colours | Red/Blue/Green/Yellow |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Overall Diameter | 6.1 mm |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable VSD EMC |
| Sheath Colour | Black |
| Screen Material | Tinned Annealed Copper |
| Sheath Material | V-75 PVC |
| Stranding | 16/0.2 mm |
| Temperature | -15 to 70 deg C |
Description
Flexible Control Cable VSD EMC, 1 mm, Tinned Annealed Copper, 3 Core + Earth, 16/0.2 mm Strands, 6.1 mm Overall Diameter, Tinned Annealed Copper Screen, Red/Blue/Green/Yellow Core, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, Black Sheath, -15 to 70 deg C
