Garland 0.44mm 6 Core Grey Security Cable PVC/PVC
Garland 0.44mm 6 Core Grey Security Cable PVC/PVC
Security Cable, 0.44 mm, Annealed Copper, 6 Core, 14/0.2 mm Strands, 6.1 mm Overall Diameter, 61 mm Static Bend Radius, 0.3 mm Insulation Thickness, 0.65 mm Sheath Thickness, Insulation: >100% Outer Sheath: >100% Elongation, 166 N Pulling Tension, Before Aging: >12 MPa Tensile Strength, 45.2 Ohm/km Conductor Resistance, 50 MOhm/km Insulation Resistance, PVC Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, -15 to 70 deg C, AS/ACIF S008 BS3737-3.30 AS 1049
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 250 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | MC146GY250B |
| Bend Radius | Static 61 mm |
| Conductor Size | 0.44 mm |
| Conductor Resistance | 45.2 Ohm/km |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Elongation | Insulation: >100% Outer Sheath: >100% |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.3 mm |
| Insulation Resistance | 50 MOhm/km |
| Overall Diameter | 6.1 mm |
| Number of Cores | 6 Core |
| Product Type | Security Cable |
| Pulling Tension | 166 N |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/ACIF S008 BS3737-3.30 AS 1049 |
| Sheath Thickness | 0.65 mm |
| Stranding | 14/0.2 mm |
| Temperature | -15 to 70 deg C |
| Tensile Strength | Before Aging: >12 MPa |
Description
Security Cable, 0.44 mm, Annealed Copper, 6 Core, 14/0.2 mm Strands, 6.1 mm Overall Diameter, 61 mm Static Bend Radius, 0.3 mm Insulation Thickness, 0.65 mm Sheath Thickness, Insulation: >100% Outer Sheath: >100% Elongation, 166 N Pulling Tension, Before Aging: >12 MPa Tensile Strength, 45.2 Ohm/km Conductor Resistance, 50 MOhm/km Insulation Resistance, PVC Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, -15 to 70 deg C, AS/ACIF S008 BS3737-3.30 AS 1049
