Garland 6mm 2 Core Jumper Wire PVC
Garland 6mm 2 Core Jumper Wire PVC
Jumper Wire, 6 mm, Annealed Copper, 2 Core, 1/0.5 mm Strands, 1 mm Overall Diameter, 0.25 mm Insulation Thickness, DC: 93.8 Ohm/km Conductor Resistance, 50 MOhm/km Insulation Resistance, V-75 PVC Insulation, Red/White Insulation, Unsheathed, -15 to 75 deg C, AS/ACIF S008
| Brand | Garland |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | JW15RDWH100 |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Conductor Resistance | DC: 93.8 Ohm/km |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Number of Cores | 2 Core |
| Insulation Colour | Red/White |
| Insulation Thickness | 0.25 mm |
| Insulation Resistance | 50 MOhm/km |
| Overall Diameter | 1 mm |
| Product Type | Jumper Wire |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Standards | AS/ACIF S008 |
| Temperature | -15 to 75 deg C |
| Stranding | 1/0.5 mm |
Description
Jumper Wire, 6 mm, Annealed Copper, 2 Core, 1/0.5 mm Strands, 1 mm Overall Diameter, 0.25 mm Insulation Thickness, DC: 93.8 Ohm/km Conductor Resistance, 50 MOhm/km Insulation Resistance, V-75 PVC Insulation, Red/White Insulation, Unsheathed, -15 to 75 deg C, AS/ACIF S008
