Flexicon Flexible Conduit Metal Liquid Tight Heat Resistant 10mm 25M Galvanised Steel/TPR Black
Flexicon Flexible Conduit Metal Liquid Tight Heat Resistant 10mm 25M Galvanised Steel/TPR Black
Flexible Conduit Liquid Tight Heat Resistant, 10 mm, 7 mm Inside Diameter, 11.8 mm Outside Diameter, 35 mm Bend Radius, IP66/67/68/69, -20 to 105 deg C, Black Sheath, 25 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Flexicon |
| Range Name | LTP System |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | LTP10B-25M |
| Bend Radius | 35 mm |
| Conduit Size | 10 mm |
| IP Rating | IP66/67/68/69 |
| Length | 25 mtr |
| Inside Diameter | 7 mm |
| Product Type | Flex Conduit Liquid Tight |
| Sheath Colour | Black |
| Outside Diameter | 11.8 mm |
| Temperature | -20 to 105 deg C |
Description
Flexible Conduit Liquid Tight Heat Resistant, 10 mm, 7 mm Inside Diameter, 11.8 mm Outside Diameter, 35 mm Bend Radius, IP66/67/68/69, -20 to 105 deg C, Black Sheath, 25 mtr Length
