Flexicon Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath 32mm 10M PVC Orange
Flexicon Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath 32mm 10M PVC Orange
Flexible Conduit, Spiral Reinforced, Smooth Sheath, 32 mm, 26.5 mm ID, 33.1 mm OD, 10 mtr, 140 mm Bend Radius, IP66/IP67/IP68, PVC, Orange Sheath, -5 to 70 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Flexicon |
| Range Name | LPC System |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | LPC32O-10M |
| Bend Radius | 140 mm |
| Conduit Size | 32 mm |
| Inside Diameter | 26.5 mm |
| IP Rating | IP66/67/68 |
| Length | 10 mtr |
| Outside Diameter | 33.1 mm |
| Product Type | Flex Conduit Reinforced |
| Sheath Colour | Orange |
| Temperature | -5 to 70 deg C |
Description
Flexible Conduit, Spiral Reinforced, Smooth Sheath, 32 mm, 26.5 mm ID, 33.1 mm OD, 10 mtr, 140 mm Bend Radius, IP66/IP67/IP68, PVC, Orange Sheath, -5 to 70 deg C
