Flexicon Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath 20mm 30M PVC Black
Flexicon Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath 20mm 30M PVC Black
Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath, 20 mm, 16 mm Inside Diameter, 21.1 mm Outside Diameter, 70 mm Bend Radius, IP67/68/69K, -5 to 70 deg C, Black Sheath, 30 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Flexicon |
| Range Name | LPC System |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | LPC20B-30M |
| Bend Radius | 70 mm |
| Conduit Size | 20 mm |
| IP Rating | IP67/68/69K |
| Length | 30 mtr |
| Inside Diameter | 16 mm |
| Product Type | Flex Conduit Reinforced |
| Sheath Colour | Black |
| Outside Diameter | 21.1 mm |
| Temperature | -5 to 70 deg C |
Description
Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath, 20 mm, 16 mm Inside Diameter, 21.1 mm Outside Diameter, 70 mm Bend Radius, IP67/68/69K, -5 to 70 deg C, Black Sheath, 30 mtr Length
