Flexicon Flexible Conduit Corrugated Light Weight 8mm 50M Nylon PA6 Black
Flexicon Flexible Conduit Corrugated Light Weight 8mm 50M Nylon PA6 Black
Flexible Conduit Corrugated Heavy Weight, 8 mm, 6.5 mm Inside Diameter, 10 mm Outside Diameter, 15 mm Bend Radius, IP40/65, -40 to 120 deg C, Black Sheath, 50 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Flexicon |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | FPY8B-50M |
| Bend Radius | 15 mm |
| Conduit Size | 8 mm |
| IP Rating | IP40/65 |
| Length | 50 mtr |
| Inside Diameter | 6.5 mm |
| Product Type | Flex Conduit Heavy Duty |
| Sheath Colour | Black |
| Outside Diameter | 10 mm |
| Temperature | -40 to 120 deg C |
Description
Flexible Conduit Corrugated Heavy Weight, 8 mm, 6.5 mm Inside Diameter, 10 mm Outside Diameter, 15 mm Bend Radius, IP40/65, -40 to 120 deg C, Black Sheath, 50 mtr Length
