Flexicon Flexible Conduit Corrugated Light Weight 10mm 50M Nylon PA6 Black
Flexicon Flexible Conduit Corrugated Light Weight 10mm 50M Nylon PA6 Black
Flexible Conduit Corrugated Heavy Weight, 10 mm, 8.5 mm Inside Diameter, 11.5 mm Outside Diameter, 20 mm Bend Radius, IP40/65, -40 to 120 deg C, Black Sheath, 50 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Flexicon |
| Range Name | FPY System |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | FPY10B-50M |
| Bend Radius | 20 mm |
| Conduit Size | 10 mm |
| IP Rating | IP40/65 |
| Length | 50 mtr |
| Inside Diameter | 8.5 mm |
| Product Type | Flex Conduit Heavy Duty |
| Sheath Colour | Black |
| Outside Diameter | 11.5 mm |
| Temperature | -40 to 120 deg C |
Description
Flexible Conduit Corrugated Heavy Weight, 10 mm, 8.5 mm Inside Diameter, 11.5 mm Outside Diameter, 20 mm Bend Radius, IP40/65, -40 to 120 deg C, Black Sheath, 50 mtr Length
