Finder Relay Base 8 Pin Flat PCB Mount
Finder Relay Base 8 Pin Flat PCB Mount
Relay Mount Base, 250 Volt, 10 Amp, 8 Pin Flat, Screw Terminal, PCB Mounting, For Use With 40/44 Relays Box Clamp, IP20, -40 to 70 deg C, 78.6 mm Height, 15.8 mm Width, 75.3 mm Depth, With Plastic Clip
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Finder |
| Range Name | Series 95 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 9505 |
| Current | 10 Amp |
| For Use With | 40/44 Relays Box Clamp |
| Depth | 75.3 mm |
| Height | 78.6 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | PCB |
| Pin Configuration | 8 Pin Flat |
| Product Type | simple |
| Please Note | With Plastic Clip |
| Temperature | -40 to 70 deg C |
| Width | 15.8 mm |
| Voltage | 250 Volt |
| Terminal Connection | Screw |
Description
Relay Mount Base, 250 Volt, 10 Amp, 8 Pin Flat, Screw Terminal, PCB Mounting, For Use With 40/44 Relays Box Clamp, IP20, -40 to 70 deg C, 78.6 mm Height, 15.8 mm Width, 75.3 mm Depth, With Plastic Clip
