Finder General Purpose Relay Plug-In/Flange Mount 1NO-1NC 20A 12VDC 6 Pin Flat
Finder General Purpose Relay Plug-In/Flange Mount 1NO-1NC 20A 12VDC 6 Pin Flat
General Purpose Relay, 250 Volt AC, 12 Volt DC, 20 Amp, 1.1 kW, 6 Pin Flat, 1NO+1NC, 110 Ohm, Operating Time: 12 Breaking/10 Making ms, 80000 Cycles, Plug-In Mount/Flange, Silver Cadmium Oxide, -40 to 75 deg C, 52.5 mm Height, 32.2 mm Width, 36.5 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Finder |
| Range Name | Series 65 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 653112VDC |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| Current | 20 Amp |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide |
| Depth | 36.5 mm |
| Height | 52.5 mm |
| Mounting Method | Plug-In/Flange |
| Operating Coil Voltage | 12 Volt DC |
| Operating Cycles | 80000 Cycles |
| Operating Time | 12 Breaking/10 Making ms |
| Pin Configuration | 6 Pin Flat |
| Power Rating | 1.1 kW |
| Product Type | Relays |
| Resistance | 110 Ohm |
| Temperature | -40 to 75 deg C |
| Voltage | 250 Volt AC |
| Width | 32.2 mm |
Description
General Purpose Relay, 250 Volt AC, 12 Volt DC, 20 Amp, 1.1 kW, 6 Pin Flat, 1NO+1NC, 110 Ohm, Operating Time: 12 Breaking/10 Making ms, 80000 Cycles, Plug-In Mount/Flange, Silver Cadmium Oxide, -40 to 75 deg C, 52.5 mm Height, 32.2 mm Width, 36.5 mm Depth
