Finder Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 4P 4CO 7A 32V 14 Pin Flat
Finder Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 4P 4CO 7A 32V 14 Pin Flat
Miniature General Purpose Relay, 250 Volt AC, 32 Volt AC, 7 Amp, 0.125 kW, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4CO, Operating Time: 3 Breaking/11 Making ms, 150000 Cycles, Plug-In Mount, Silver Nickel, -40 to 85 deg C, 37.2 mm Height, 27.7 mm Width, 20.7 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Finder |
| Range Name | Series 55 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 5534005432VAC |
| Contact Configuration | 4 Changeover |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Current | 7 Amp |
| Depth | 20.7 mm |
| Height | 37.2 mm |
| Mounting Method | Plug In |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Operating Cycles | 150000 Cycles |
| Operating Coil Voltage | 32 Volt AC |
| Operating Time | 3 Breaking/11 Making ms |
| Pin Configuration | 14 Pin Flat |
| Power Rating | 0.125 kW |
| Product Type | Power Relays |
| Temperature | -40 to 85 deg C |
| Voltage | 250 Volt AC |
| Width | 27.7 mm |
Description
Miniature General Purpose Relay, 250 Volt AC, 32 Volt AC, 7 Amp, 0.125 kW, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4CO, Operating Time: 3 Breaking/11 Making ms, 150000 Cycles, Plug-In Mount, Silver Nickel, -40 to 85 deg C, 37.2 mm Height, 27.7 mm Width, 20.7 mm Depth
