Finder Miniature Relay Plug In Or PCB Mounting 1P 1CO 10A 12V 5 Pin PCB
Finder Miniature Relay Plug In Or PCB Mounting 1P 1CO 10A 12V 5 Pin PCB
Miniature Relay Plug In Or PCB Mounting, 250 Volt AC, 12 Volt AC, 10 Amp, 0.37 kW, 5 Pin PCB, 1 Pole, 1CO, Operating Time: 3 Breaking/7 Making ms, 200000 Cycles, Plug-In Mount/PCB, Silver Nickel, -40 to 85 deg C, 25 mm Height, 29 mm Width, 12.4 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Finder |
| Range Name | Series 40 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 405112VAC |
| Contact Configuration | 1 Changeover |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 12.4 mm |
| Height | 25 mm |
| Mounting Method | Plug-In/PCB |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Operating Cycles | 200000 Cycles |
| Operating Coil Voltage | 12 Volt AC |
| Operating Time | 3 Breaking/7 Making ms |
| Pin Configuration | 5 Pin PCB |
| Power Rating | 0.37 kW |
| Product Type | Plug-in Relays |
| Temperature | -40 to 85 deg C |
| Voltage | 250 Volt AC |
| Width | 29 mm |
Description
Miniature Relay Plug In Or PCB Mounting, 250 Volt AC, 12 Volt AC, 10 Amp, 0.37 kW, 5 Pin PCB, 1 Pole, 1CO, Operating Time: 3 Breaking/7 Making ms, 200000 Cycles, Plug-In Mount/PCB, Silver Nickel, -40 to 85 deg C, 25 mm Height, 29 mm Width, 12.4 mm Depth
