Finder Step Relay Panel Mount 1NO 10A 24V
Finder Step Relay Panel Mount 1NO 10A 24V
Step Relay Panel Mount, 250 Volt AC, 24 Volt AC, 10 Amp, 4.5 VA, 1NO, 70 Ohm, 100000 Cycles, IP20, Panel Mount, Silver Nickel, -40 to 40 deg C, 46.6 mm Height, 39.6 mm Width, 22 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Finder |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 260124VAC |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 22 mm |
| Height | 46.6 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | Panel |
| Operating Cycles | 100000 Cycles |
| Operating Coil Voltage | 24 Volt AC |
| Power Rating | 4.5 VA |
| Product Type | Step Relays |
| Temperature | -40 to 40 deg C |
| Voltage | 250 Volt AC |
| Resistance | 70 Ohm |
| Width | 39.6 mm |
Description
Step Relay Panel Mount, 250 Volt AC, 24 Volt AC, 10 Amp, 4.5 VA, 1NO, 70 Ohm, 100000 Cycles, IP20, Panel Mount, Silver Nickel, -40 to 40 deg C, 46.6 mm Height, 39.6 mm Width, 22 mm Depth
