Fibox Adaptable Box w/Opaque Lid Light Grey IP66/67 ABS 160 Wx250 Dx90 H mm
Fibox Adaptable Box w/Opaque Lid Light Grey IP66/67 ABS 160 Wx250 Dx90 H mm
Adaptable Box With Opaque Lid, DIN Rail Mount, IP66, IP67, NEMA 1, 4, 4X, 12, 13, ABS, RAL7035 Light Grey, 90 mm Height, 160 mm Width, 250 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Fibox |
| Range Name | Euronord Type AB |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | AB162509 |
| Colour | RAL7035 Light Grey |
| Depth | 250 mm |
| Height | 90 mm |
| Housing Material | ABS Plastic |
| IP Rating | IP66/67 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| NEMA Rating | NEMA 1/4/4X/12/13 |
| Product Type | Adaptable Boxes Plastic |
| Width | 160 mm |
Description
Adaptable Box With Opaque Lid, DIN Rail Mount, IP66, IP67, NEMA 1, 4, 4X, 12, 13, ABS, RAL7035 Light Grey, 90 mm Height, 160 mm Width, 250 mm Depth
