FantechTrade In-Line Ducted Exhaust Fan 400mm 415V 1.4 Amp 0.37 kW 4777 cu-m/hr 47 dBA at 3m 23 rps
FantechTrade In-Line Ducted Exhaust Fan 400mm 415V 1.4 Amp 0.37 kW 4777 cu-m/hr 47 dBA at 3m 23 rps
In-Line Ducted Exhaust Fan, Fan Size: 400mm, 415 Volt, 1.4 Amp, 0.37 kW, Phase: 3 Phase, Air Flow Rate (cu-m/hr): 4777 cu-m/hr, Air Flow Rate (l/sec): 1327 l/sec, 47 dBA at 3m, Speed: 23 rps, IP55,-20 to 70 deg C, Galvanised Steel Coated/Polyester Epoxy, 190mm Width, 466mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | FantechTrade |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SCD404 |
| Air Flow Litres per Second | 1327 l/sec |
| Current | 1.4 Amp |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 4777 cu-m/hr |
| Fan Size | 400 mm |
| IP Rating | IP55 |
| Finish | Galvanised |
| Height | 466 mm |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Exhaust Fans Ducted |
| Sound Level | 47 dBA at 3 mtr |
| Temperature | -20 to 70 deg C |
| Voltage | 415 Volt |
| Speed | 23 rps |
| Wattage | 0.37 kW |
| Width | 190 mm |
Description
In-Line Ducted Exhaust Fan, Fan Size: 400mm, 415 Volt, 1.4 Amp, 0.37 kW, Phase: 3 Phase, Air Flow Rate (cu-m/hr): 4777 cu-m/hr, Air Flow Rate (l/sec): 1327 l/sec, 47 dBA at 3m, Speed: 23 rps, IP55,-20 to 70 deg C, Galvanised Steel Coated/Polyester Epoxy, 190mm Width, 466mm Height
