FantechTrade Roof Mounted Exhaust Fan 300mm 220/240V AC 0.23 Amp 50W 882 cu-m/hr 39 dBA at 3m 16 rps White
FantechTrade Roof Mounted Exhaust Fan 300mm 220/240V AC 0.23 Amp 50W 882 cu-m/hr 39 dBA at 3m 16 rps White
Roof Mounted Exhaust Fan, Fan Size: 300mm, 220/240 Volt AC, 0.23 Amp, 50 Watt, Phase: 1 Phase, Air Flow Rate (cu-m/hr): 882 cu-m/hr, Air Flow Rate (l/sec): 245 l/sec, 39 dBA at 3m, Speed: 16 rps, IP44, White, 570mm Width, 350mm Height, Speed-controllable external rotor
| Features |
|
|---|---|
| Brand | FantechTrade |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MV306E |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 882 cu-m/hr |
| Colour | White |
| Air Flow Litres per Second | 245 l/sec |
| Current | 0.23 Amp |
| Height | 350 mm |
| Fan Size | 300 mm |
| IP Rating | IP44 |
| Phase | 1 Phase |
| Please Note | Speed-controllable external rotor |
| Product Type | Exhaust fans |
| Speed | 16 rps |
| Sound Level | 39 dBA at 3 mtr |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Wattage | 50 Watt |
| Width | 570 mm |
Description
Roof Mounted Exhaust Fan, Fan Size: 300mm, 220/240 Volt AC, 0.23 Amp, 50 Watt, Phase: 1 Phase, Air Flow Rate (cu-m/hr): 882 cu-m/hr, Air Flow Rate (l/sec): 245 l/sec, 39 dBA at 3m, Speed: 16 rps, IP44, White, 570mm Width, 350mm Height, Speed-controllable external rotor
