FantechTrade Exhaust Fan 300mm 230 Volt 0.3 Amp 0.1116 cu-m/hr 46dBA at 3m White
FantechTrade Exhaust Fan 300mm 230 Volt 0.3 Amp 0.1116 cu-m/hr 46dBA at 3m White
The Stylvent Series can be wall or window mounted making them suitable for a wide range of general residential and commercial exhaust or supply ventilation applications.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | FantechTrade |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HV-300AE |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 0.1116 cu-m/hr |
| Air Flow Litres per Second | 0.31 l/sec |
| Colour | White |
| Current | 0.3A |
| Fan Size | 300 mm |
| Duct Size | 300 mm |
| Fan Speed | 19 rps |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 403 mm |
| IP Rating | IPX4 |
| Length | 368 mm |
| Motor Type | External Rotor/Squirrel Cage Induction |
| Mounting Method | Window |
| Noise Level | 46 dBA at 3 mtr |
| Phase | 1 Phase |
| Product Type | Exhaust fans |
| Voltage | 230 Volt |
| Width | 150 mm |
| Wattage | 68 Watt |
Description
The Stylvent Series can be wall or window mounted making them suitable for a wide range of general residential and commercial exhaust or supply ventilation applications.
