Fantech Ceiling Sweep Fan 3 Blade 900mm 3 Speed Wall Controller ABS Plastic White Ceiling
Fantech Ceiling Sweep Fan 3 Blade 900mm 3 Speed Wall Controller ABS Plastic White Ceiling
Ceiling Sweep Fan, Fan Size: 900mm, 220-240 Volt AC, Motor Wattage: 75 Watt, 50 Hz, Control Type: 3 Speed Wall Controller, Air Flow Rate: 12630 cu-m/hr, Motor Type: AC, Ceiling Rake: 18 deg, Number of Blades: 3, Ceiling Mounting, ABS Plastic Body, ABS Plastic Blade, White Body, White Blade, 360mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Fantech |
| Range Name | Flair |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FLR36WH |
| Blade Material | ABS Plastic |
| Blade Colour | White |
| Air Flow Rate | 12630 cu-m/hr |
| Body Colour | White |
| Body Material | ABS Plastic |
| Ceiling Rake | 18 deg |
| Control Type | 3 Speed Wall |
| Fan Size | 900 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 360 mm |
| Mounting Method | Ceiling |
| Motor Type | AC |
| Motor Wattage | 75 Watt |
| Product Type | Ceiling Sweep Fans |
| Voltage | 220-240 Volt |
Description
Ceiling Sweep Fan, Fan Size: 900mm, 220-240 Volt AC, Motor Wattage: 75 Watt, 50 Hz, Control Type: 3 Speed Wall Controller, Air Flow Rate: 12630 cu-m/hr, Motor Type: AC, Ceiling Rake: 18 deg, Number of Blades: 3, Ceiling Mounting, ABS Plastic Body, ABS Plastic Blade, White Body, White Blade, 360mm Height
