Eye Lighting Sunlux Sodium Vapour Lamp High Pressure Tubular 70W E27 2100K 16000 hrs Clear
Eye Lighting Sunlux Sodium Vapour Lamp High Pressure Tubular 70W E27 2100K 16000 hrs Clear
Sodium Vapour Lamp, High Pressure, 70 Watt, 90 Volt, Tubular Shape, E27 Base, 2100K, 6000 Lumens, 16000 hrs Average Life, 17 CRI, Universal Burning Position, Clear Finish, 35 mm Diameter, 156 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eye |
| Range Name | Sunlux |
| Standard Pack Size | 24 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 120150 |
| Average Lamp Life | 16000 hrs |
| Base Type | E27 |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temperature | 2100K |
| CRI | 17 |
| Diameter | 35 mm |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | Tubular |
| Length | 156 mm |
| Lumens | 6000 lm |
| Product Type | Lamps Sodium Vapour |
| Voltage | 90 Volt |
| Wattage | 70 Watt |
Description
Sodium Vapour Lamp, High Pressure, 70 Watt, 90 Volt, Tubular Shape, E27 Base, 2100K, 6000 Lumens, 16000 hrs Average Life, 17 CRI, Universal Burning Position, Clear Finish, 35 mm Diameter, 156 mm Length
