Eye Lighting Sunlux Sodium Vapour Lamp High Pressure Tubular 1000W E40 GES 2100K 24000 hrs Clear
Eye Lighting Sunlux Sodium Vapour Lamp High Pressure Tubular 1000W E40 GES 2100K 24000 hrs Clear
Sodium Vapour Lamp, High Pressure, 1000 Watt, 100 Volt, Tubular Shape, E40 (GES) Base, 2100K, 133000 Lumens, 24000 hrs Average Life, 25 CRI, Universal Burning Position, Clear Finish, 67 mm Diameter, 375 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eye |
| Range Name | Sunlux |
| Standard Pack Size | 12 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 120175 |
| Average Lamp Life | 24000 hrs |
| Base Type | E40 (GES) |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temperature | 2100K |
| CRI | 25 |
| Diameter | 67 mm |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | Tubular |
| Length | 375 mm |
| Lumens | 133000 lm |
| Product Type | Lamps Sodium Vapour |
| Voltage | 100 Volt |
| Wattage | 1000 Watt |
Description
Sodium Vapour Lamp, High Pressure, 1000 Watt, 100 Volt, Tubular Shape, E40 (GES) Base, 2100K, 133000 Lumens, 24000 hrs Average Life, 25 CRI, Universal Burning Position, Clear Finish, 67 mm Diameter, 375 mm Length
