Eye Lighting Sunlux Ace Sodium Vapour Lamp High Pressure Elliptical 940W E40 GES 2100K 24000 hrs Clear
Eye Lighting Sunlux Ace Sodium Vapour Lamp High Pressure Elliptical 940W E40 GES 2100K 24000 hrs Clear
Sodium Vapour Lamp, High Pressure, 940 Watt, 145 Volt, Elliptical Shape, E40 (GES) Base, 2100K, 138000 Lumens, 24000 hrs Average Life, 25 CRI, Universal Burning Position, Clear Finish, 180 mm Diameter, 245 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eye |
| Range Name | Sunlux Ace |
| Standard Pack Size | 6 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 120330 |
| Average Lamp Life | 24000 hrs |
| Base Type | E40 (GES) |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temperature | 2100K |
| CRI | 25 |
| Diameter | 180 mm |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | Elliptical |
| Length | 245 mm |
| Lumens | 138000 lm |
| Product Type | Lamps Sodium Vapour |
| Voltage | 145 Volt |
| Wattage | 940 Watt |
Description
Sodium Vapour Lamp, High Pressure, 940 Watt, 145 Volt, Elliptical Shape, E40 (GES) Base, 2100K, 138000 Lumens, 24000 hrs Average Life, 25 CRI, Universal Burning Position, Clear Finish, 180 mm Diameter, 245 mm Length
