Eye Lighting Floodlight Mercury Vapour 1000W 240V Toughened Glass Lens Magnetic Premium Aluminum Silver
Eye Lighting Floodlight Mercury Vapour 1000W 240V Toughened Glass Lens Magnetic Premium Aluminum Silver
Floodlight, Mercury Vapour, 1000 Watt, 240 Volt AC, 50 Hz, Mercury Vapour, 24000 hr Average Lamp Life, Diffuser Type: Toughened Glass Lens, Control Gear: Magnetic, Premium Aluminium, Silver, 165 mm Width, 700 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eye |
| Range Name | Compact |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 252030 |
| Average Lamp Life | 24000 hrs |
| Colour | Silver |
| Control Gear | Magnetic |
| Diffuser Type | Toughened Glass Lens |
| Height | 700 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 Volt |
| Light Source | Mercury Vapour |
| Material | Premium Aluminium |
| Product Type | Floodlights |
| Wattage | 1000 Watt |
| Width | 165 mm |
Description
Floodlight, Mercury Vapour, 1000 Watt, 240 Volt AC, 50 Hz, Mercury Vapour, 24000 hr Average Lamp Life, Diffuser Type: Toughened Glass Lens, Control Gear: Magnetic, Premium Aluminium, Silver, 165 mm Width, 700 mm Height
