Eye Lighting Mercury Vapour Lamp High Pressure Elliptical 500W E40 GES 3900K 14000 Lumens 16000 hrs Coated
Eye Lighting Mercury Vapour Lamp High Pressure Elliptical 500W E40 GES 3900K 14000 Lumens 16000 hrs Coated
Mercury Vapour Lamp, High Pressure, 500 Watt, 240 Volt, E37 Elliptical Shape, E40 (GES) Base, 3900K, 14000 Lumens, 16000 hrs Average Life, 58 CRI, Universal Burning Position, Coated Finish, 120 mm Diameter, 290 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eye |
| Standard Pack Size | 12 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 110130 |
| Average Lamp Life | 16000 hrs |
| Base Type | E40 (GES) |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temperature | 3900K |
| CRI | 58 |
| Diameter | 120 mm |
| Lamp Finish | Coated |
| Lamp Shape | E37 Elliptical |
| Length | 290 mm |
| Lumens | 14000 lm |
| Product Type | Lamps Mercury Vapour |
| Wattage | 500 Watt |
Description
Mercury Vapour Lamp, High Pressure, 500 Watt, 240 Volt, E37 Elliptical Shape, E40 (GES) Base, 3900K, 14000 Lumens, 16000 hrs Average Life, 58 CRI, Universal Burning Position, Coated Finish, 120 mm Diameter, 290 mm Length
