Energizer Dry Cell Battery Alkaline/Zinc-Manganese Dioxide Size 9V
Energizer Dry Cell Battery Alkaline/Zinc-Manganese Dioxide Size 9V
Dry Cell Alkaline Battery, Zinc-Manganese Dioxide (Zn/MnO2), 9 Volt Nominal Voltage, Miniature Snap Terminal, 5 Years Shelf Life, -18 to 55 deg C, 48.5 mm Height, 17.5 mm Width, 26.5 mm Depth
| Brand | Energizer |
|---|---|
| Range Name | Industrial |
| Standard Pack Size | 12 |
| UNSPSC Class | 26111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EN22 |
| Chemical System | Zinc-Manganese Dioxide (Zn/MnO2) |
| Depth | 26.5 mm |
| Height | 48.5 mm |
| Nominal Voltage | 9 Volt |
| Product Type | Alkaline Batteries |
| Shelf Life | 5 Years |
| Temperature | -18 to 55 deg C |
| Terminal Type | Miniature Snap |
| Width | 17.5 mm |
Description
Dry Cell Alkaline Battery, Zinc-Manganese Dioxide (Zn/MnO2), 9 Volt Nominal Voltage, Miniature Snap Terminal, 5 Years Shelf Life, -18 to 55 deg C, 48.5 mm Height, 17.5 mm Width, 26.5 mm Depth
