Energizer Dry Cell Battery Lithium Manganese Dioxide 3V 1500mAh Size CR17345
Energizer Dry Cell Battery Lithium Manganese Dioxide 3V 1500mAh Size CR17345
Dry Cell Lithium Battery, Lithium Manganese Dioxide (Li/MnO2), 3 Volt Nominal Voltage, 1500 mAh Nominal Capacity, Size CR17345 Cell, -40 to 60 deg C, 17 mm Diameter, 34.5 mm Height
| Brand | Energizer |
|---|---|
| Range Name | Specialty |
| Standard Pack Size | 6 |
| UNSPSC Class | 26111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EL123BP1T |
| Chemical System | Lithium Manganese Dioxide (Li/MnO2) |
| Cell Size | Size CR17345 |
| Height | 34.5 mm |
| Nominal Capacity | 1500 mAh |
| Nominal Voltage | 3 Volt |
| Diameter | 17 mm |
| Product Type | Lithium Batteries |
| Temperature | -40 to 60 deg C |
Description
Dry Cell Lithium Battery, Lithium Manganese Dioxide (Li/MnO2), 3 Volt Nominal Voltage, 1500 mAh Nominal Capacity, Size CR17345 Cell, -40 to 60 deg C, 17 mm Diameter, 34.5 mm Height
