Energizer Miniature Battery Alkaline/Manganese Dioxide 12V 50mAh Size A23
Energizer Miniature Battery Alkaline/Manganese Dioxide 12V 50mAh Size A23
Miniature Alkaline Battery, Manganese Dioxide (MnO2), 12 Volt Nominal Voltage, 50 mAh Nominal Capacity, Miniature Cell, Flat Contact Terminal, Metal Cover, 10.3 mm Diameter, 28.5 mm Height
| Brand | Energizer |
|---|---|
| Range Name | Alkaline |
| Standard Pack Size | 12 |
| UNSPSC Class | 26111700 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | A23BP |
| Chemical System | Manganese Dioxide (MnO2) |
| Cell Size | Miniature |
| Cover Material | Metal |
| Height | 28.5 mm |
| Nominal Capacity | 50 mAh |
| Nominal Voltage | 12 Volt |
| Diameter | 10.3 mm |
| Product Type | Alkaline Batteries |
| Terminal Type | Flat Contact |
Description
Miniature Alkaline Battery, Manganese Dioxide (MnO2), 12 Volt Nominal Voltage, 50 mAh Nominal Capacity, Miniature Cell, Flat Contact Terminal, Metal Cover, 10.3 mm Diameter, 28.5 mm Height
