Eaton Enclosure Single Door General Purpose Industrial Light Grey IP66 Powder Coated Mild Steel 400 Wx200 Dx600 Hmm
Eaton Enclosure Single Door General Purpose Industrial Light Grey IP66 Powder Coated Mild Steel 400 Wx200 Dx600 Hmm
Enclosure Single Door General Purpose Industrial, 1 Door, Wall Mount, IP66, Mild Steel Housing, Mild Steel Door, Galvanised Sheet Steel Mounting Plate, RAL 7035 Light Grey, Powder Coated, 600 mm Height, 400 mm Width, 200 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eaton |
| Range Name | ETA ST Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ST4-620 |
| Colour | RAL7035 Light Grey |
| Depth | 200 mm |
| Door Material | Mild Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 600 mm |
| Housing Material | Mild Steel |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Method | Wall |
| Mounting Plate Material | Galvanised Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Product Type | Enclosures Metal |
| Width | 400 mm |
Description
Enclosure Single Door General Purpose Industrial, 1 Door, Wall Mount, IP66, Mild Steel Housing, Mild Steel Door, Galvanised Sheet Steel Mounting Plate, RAL 7035 Light Grey, Powder Coated, 600 mm Height, 400 mm Width, 200 mm Depth
