Elpress Crimp Lug Standard with Inspection Hole Copper 95mm M16 Stud 69mm OAL
Elpress Crimp Lug Standard with Inspection Hole Copper 95mm M16 Stud 69mm OAL
Crimp Lug, Standard with Inspection Hole Copper, 95 mm Conductor, M16 Stud, Standard Barrel, 69 mm Overall Length, 1 Hole, Electrolytic Copper Body, Copper Conductor, Tin Plated Finish, Inside Diameter: 15 mm, 32 mm Lug Length, 29 mm Lug Width, A/F Hex Die: 20 mm, Crimping Die: V600,V1300, with Inspection Hole
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Elpress |
| Range Name | Standard Lugs Copper |
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | KRF95-16 |
| A-F Hex Die | 20 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Electrolytic Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 95 mm |
| Crimping Die | V600V1300 |
| Finish | Tin Plated |
| Inside Diameter | 15 mm |
| Lug Length | 32 mm |
| Lug Width | 29 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Overall Length | 69 mm |
| Please Note | with Inspection Hole |
| Stud Size | M16 Stud |
| Product Type | Lugs Standard Copper |
Description
Crimp Lug, Standard with Inspection Hole Copper, 95 mm Conductor, M16 Stud, Standard Barrel, 69 mm Overall Length, 1 Hole, Electrolytic Copper Body, Copper Conductor, Tin Plated Finish, Inside Diameter: 15 mm, 32 mm Lug Length, 29 mm Lug Width, A/F Hex Die: 20 mm, Crimping Die: V600,V1300, with Inspection Hole
